مدیریت و کنترل ترافیک بر اساس خواسته های کاربران

مدیریت و کنترل ترافیک بر اساس خواسته های کاربران

مدیریت و کنترل ترافیک بر اساس خواسته های کاربران #آموزشی

وقتی صحبت از مدیریت ترافیک بزرگراه ها می شود ، آژانس های حمل و نقل باید علاوه بر چالش ترافیک که در کوتاه مدت با آن مواجه هستند
بر روی توسعه آینده و بقای خود نیز برنامه ریزی داشته باشند ، چرا که عدم برنامه ریزی می تواند
منجر به کاهش مشتریان این آژانس ها و ضرر های سنگین آنها بشود .

سیستم های سنتی مدیریت ترافیک بر پایه آنالیز تصویر نرم افزاری و سخت افزاری عمل می کنند
، استفاده از ماژول های مختلف در کنار تابلو ها هشدار دهنده که بطور لحظه ای اطلاعات مفید  را برای کاربران پردازش و نمایش
می دهد در صورتی که امروزه مدیریت ترافیک از گذشته بسیار پیچیده تر شده است . توسعه شهر ها ، افزایش ترافیک ها جاده ای ،
و تغییر رفتار کاربران جاده ای نیازمند تغییر رویکرد مدیران ترافیک در این شهرهاست. به زبان ساده تر ،
مدیران ترافیک باید ترافیک را بر اساس نیاز کاربران مدیریت کنند .

مدیریت و کنترل ترافیک بر اساس خواسته های کاربران

مدیریت و کنترل ترافیک بر اساس خواسته های کاربران

 

امروزه سازمان ها با استفاده از تجهیزات متعددی مانند تجهیزات اکسس کنترل ، کنترل کیفیت هوا ، سرعت سنج وسایل نقلیه ، نرم افزار های
مسیر یاب و بسیاری دیگر سعی می کنند تا از بروز مشکلات ترافیکی پیشگیری نمایند .
این مهم باعث می شود تا کاربران مدت زمان کمتری در ترافیک قرار بگیرند .

تعبیه فضاهای عمومی مانند پارکینگ ها ، خیابان های جایگزین ، معابر و چهار راه های مختلف می تواند
برای مواقعی که ترافیک افزایش پیدا می کند جهت مدیریت و کنترل آن مورد استفاده قرار بگیرد . از این رو آژانس های
حمل و نقل باید کلیه وسایل نقلیه خود را تجهیزات ارسال اطلاعات دیجیتال مجهز کنند تا اطلاعات بلافاصله به مرکز کنترل ترافیک ارسال
و از بروز مشکلات ترافیکی جلوگیری شود .

در این میان استفاده از وسایل حمل و نقل جایگزین مانند دوچرخه های همگانی ، اسکوتر های الکترونیکی و … می تواند ترافیک را کاهش دهد .

سیستم های مدیریت ترافیک امروزی با استفاده از راهکار هوشمند اخذ عوارض
در بزرگراه ها ، دسترسی مسیر های خاصی را با قیمت گذاری متغیر بر اساس زمان و مکان و یا شلوغی اتوبان
، ترافیک بزرگراهی و جاده ای را با دقت بیشری کنترل و مدیریت می کنند .

با توسعه اینترنت اشیا – IOT ، و ارتباط لحظه ای کاربران به منابع اطلاعاتی و خودرو های بروز ، آنها می توانند بطور لحظه ای از ترافیک پیش رو باخبر شده و با استفاده از ابزار های موجود مناسب ترین مسیر را در لحظه انتخاب نمایند .
در سوی دیگر مدیریت کنترل ترافیک برای این نوع از افراد نیز با دقت و اطمینان بیشتری پیگیری خواهد شد .

اپراتور های حمل و نقل مانند مترو ، اتوبوس ، قطار  و … به زودی به سوی استفاده از یک سیستم یکپارچه مدیریت مسیر استفاده خواهند کرد ، این سیستم به اطلاعات مسافران و همچنین داده های ترافیکی متصل است و بر اساس اطلاعات آن می توان مناسب ترین مسیر را در ساعات شلوغی و اوج مصرف انتخاب نمود .

منبع :سایت هایک ویژن 

 

 

 

 راهکار هوشمندانه جهت جلوگیری از ضرر و زیان های جبران ناپذیر توسط دوربین های PIR هایک ویژن 

جلوگیری از ضرر و زیان های جبران ناپذیر توسط دوربین های PIR هایک ویژن 

 راهکار هوشمندانه جهت جلوگیری از ضرر و زیان های جبران ناپذیر توسط دوربین های PIR هایک ویژن 

#دانش-پروژه

استفاده از دوربین های توربو اچ دی مجهز به سنسوری PIR هایک ویژن تاثیر چشمگیری در بهبود کسب و کار و تجارت برخی مشتریان دارد . نظارت و حفاظت از سایت های مهم و اسناد با ارزش در ساعت های غیر کاری توسط دوربین های PIR هایک ویژن با دقت بالاتری انجام می شود .

پاول هووکینگ ، مدیر عامل یکی از این شرکت ها در همپشایر است . شرکت او وظیفه امنیت ساختمان های مختلف را در طول شب بر عهده دارد، او می گوید یکی از مشکلات بزرگ ما حفاظت از تجهیزات و اسناد با ارزش ساختمان ها در طول شب است . تجهیزات با ارزش مختلف ، طعمه های با ارزشی برای سارقان بالقوه هستند ، با سرقت این تجهیزات با ارزش آنها می تواند یک شبه هزاران پوند به جیب بزنند و این مهم می تواند مشکل را پیچیده تر کند .

 راهکار هوشمندانه جهت جلوگیری از ضرر و زیان های جبران ناپذیر توسط دوربین های PIR هایک ویژن 

راهکار هوشمندانه جهت جلوگیری از ضرر و زیان های جبران ناپذیر توسط دوربین های PIR هایک ویژن

پاول افزود در گام نخست برای پیشگیری از بروز سرقت از چشمی های PIR سنتی برای اعلام سرقت در قسمت های مختلف و مبادی حساس استفاده کردیم . در سایت های حساس و در زمان روز ، افراد در طول کار ، می توانند سنسور های PIR ( که در روز خاموش هستند ) را جابجا کرده و به محل هایی کم اهمیت منتقل کنند سپس هنگام شب ، بدون دغدغه تجهیزات با ارزش را سرقت و پس از اتمام کار ، PIR را به جای خود برگردانند . از این رو شرکت امنیتی دست بکار شد تا برای این مشکل یک راهکار مناسب انتخاب نمایند .

در نتیجه ، هوکینگ در جستجوی راه حل بود که به طیف محصولات مدار بسته Turbo HD PIR رسید . این دوربین های کوچک و دوست داشتنی علاوه بر تصویر برداری در حالت روز و شب ، به سنسوری های PIR جداگانه مجهز هستند . در صورتی که هنگام فعال بودن دوربین ها ، فردی در جلوی دوربین حرکت کند ، زاویه دوربین را تغییر دهد ، به دوربین دست بزند یا لنز دوربین را بپوشاند ، دوربین به مدیران ایمنی هشدار می دهد تا اقدام مناسب را انجام دهند . از این رو من از سیستم یکپارچه نظارتی هایک ویژن استفاده می کنم .

مدل های متنوع دوربین های PIR هایک ویژن با استفاده از این سنسور دقت تشخیص و اعلام هشدار صحیح را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند، همچنین قابلیت تایید هشدار دوربین توسط نگهبان باعث می شود تا تعداد آلارم های اشتباه سیستم تقریبا صفر باشد .

سنسور داخلی PIR با استفاده از امواج مادون قرمز قادر به تشخیص انسان در هر شرایط نوری می باشد، همچنین سیستم هوشمند DVR هایک ویژن با فیلتر کردن آلارم های اشتباه ، تنها تصاویری را ضبط می کند که تصویر فرد توسط دوربین ثبت شده باشد و نسبت به اشیا ، عکس العملی نخواهد داشت . این مهم می تواند حجم تصویر ضبط شده روی هارد را کاهش دهد که منجر به صرفه جویی در قیمت و همچنین جستجوی کارآمد تصاویر ضبط شده می شود .

دوربین PIR هایک ویژن مجهز به یک چراغ سفید  رنگ و پر نور می باشد که در صورت تشخیص هر آلارمی می تواند محیط جلوی دوربین را کاملا روشن نماید که این مهم باعث افزایش کیفیت تصویر برداری دوربین می شود به علاوه می تواند منجر به دور کردن سارقین و ترساندن آنها بشود .

هوکینگ پس از راه اندازی سیستم نظارت تصویری هایک ویژن می گوید : هنگامی که زنگ هشدار در هر سایت ما به صدا در می آید ، با توجه به استفاده توامان از سنسور PIR و تصویر برداری دوربین های هایک ویژن ، این هشدار به عنوان یک هشدار صد در صد تایید شده می باشد و ما فورا فرد خاطی را دستگیر می کنیم .

وی در پایان یادآور شد که دوربین PIR هایک ویژن عملکرد بسیار موثری در این موسسه داشته است و بطور متوسط سه تا چهار بار در هفته ، اقدامات مشکوک را شناسایی می کند ، لذا به طور جدی این سیستم از سرقت صد ها و شاید میلیون ها پوند جلوگیری می کند که امری حیاتی می باشد .

منبع : سایت هایک ویژن

چه قطعاتی عملکرد آنالیز تصاویر دوربین های مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی را ارتقا می دهد ؟

چه قطعاتی عملکرد آنالیز تصاویر دوربین های مجهیز به الگوریتم هوش مصنوعی را ارتقا می دهد ؟ #خبر-جدید

چه قطعاتی عملکرد آنالیز تصاویر دوربین های مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی را ارتقا می دهد ؟ #خبر-جدید

الگوریتم هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته AI ، وظیفه آنالیز تصاویر را بر عهده دارند در حالی که در دوربین های سنتی ، وظیفه آنالیز بر عهده سرور مرکزی قرار داشت و این موضوع باعث می شد تا حجم پردازش سرور مرکزی این دوربین ها افزایش پیدا کند که با افزایش تعداد دوربین ها ، می تواند عملکرد سیستم نظارت تصویری را تحت الشعاع قرار دهد .

سنسور تصویر برداری و پردازشگر از جمله مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک دوربین مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی است . یک سنسور قدرتمند حتی در شرایط نوری نامساعد هم می تواند با کیفیت مناسبی تصویر برداری کند از این رو ، تشخیص جزئیات بیشتری امکان پذیر خواهد بود . همچنین در سوی دیگر ، جهت اجرای الگوریتم های AI در یک دوربین ، باید از پردازشگر قدرتمندی استفاده شود 

چه قطعاتی عملکرد آنالیز تصاویر دوربین های مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی را ارتقا می دهد ؟

چه قطعاتی عملکرد آنالیز تصاویر دوربین های مجهز به الگوریتم هوش مصنوعی را ارتقا می دهد ؟

ماکس فانگ – Max Fang مدیر محصولات تحت شبکه – IP هایک ویژن در این خصوص می گوید : دوربین های AI یا هوش مصنوعی در مقایسه با دوربین های معمولی از تراشه های GPU استفاده می کنند که این مهم باعث می شود تا سرعت و قدرت پردازش اطلاعات بالاتر ، توان مصرفی پایین تر و حرارت کمتری را در مقایسه با مدل های معمولی ارائه نمایند .

با توجه به اقبال مشتریان به استفاده از دوربین های هوش مصنوعی ، تراشه های بیشتری نسبت به CPU و GPU به کار گرفته شده اند که از جمله می توان به NPU ،  TPU ، SoC و … اشاره نمود . وی ادامه داد : الگوریتم های هوش مصنوعی نیاز به محاسبات مربوط به شبکه های عصبی دارد از این رو نیاز به معماری سخت افزاری جدیدی دارد که بر مبنای محاسبات پیچیده ریاضی طراحی شده است ، تا چندی پیش کاربران مجبور به انتخاب بین واحد پردازش گرافیکی ( GPU  ) و یا واحد پردازش مرکزی ( CPU ) بودند ، معماری GPU با محاسبات شبکه های عصبی مطابقت بیشتری دارد لذا درصد بالایی از سخت افزار CPU کمپانی NVIDIA در دوربین های AI مورد استفاده قرار گرفت .

در اظهار نظری دیگر مدیر عامل شرکت فلیر سیستم –  FLIR Systems گفت : امروزه طراحان در حال کار بر روی تراشه های هیبریدی هستند ، این تراشه های می توانند محاسبات شبکه های عصبی الگوریتم های دوربین AI را با استفاده از یک هسته CPU و چندین پردازشگر GPU به عنوان پردازشگر اولیه انجام دهد . این مهم باعث ظهور تراشه های قدرتمند ، با توان مصرفی پایین و در عین حال ارزان قیمت می شود .

جف ویتنی مدیر بازرگانی شرکت آرکونت ویژه در این زمینه گفت : درصد بالایی از دوربین های هوشمند امروزه از یک یا چند تراشه SoC استفاده می کنند که تحت سیستم عامل ( معمولا لینوکس ) کار می کند . در این دوربین ها تراشه SoC بهمراه سنسور دوربین ، وظیفه آنالیز و تجزیه ، تحلیل ویدیو یا هوش مصنوعی را انجام می دهد . این تراشه تولید کمپانی غیر از تولید کننده دوربین است که بطور کاملا حرفه ای عملکرد دوربین را بهبود می بخشد .

منبع: سایت هایک ویژن

آیا باید از دوربین های 4K در پروژه های مدار بسته انتخاب کنیم ؟

آیا باید از دوربین های ۴K در پروژه های مدار بسته انتخاب کنیم ؟

آیا باید از دوربین های ۴K در پروژه های مدار بسته انتخاب کنیم ؟

یکی از سیستم های مورد توجه در حوزه نظارت تصویری دوربین های ۴K است البته بدیهی است که این راهکار نقاط قوت و ضعف خود را دارد . این که آیا کاربران می توانند سیستم نظارتی خود را به سیستم های ۴K ارتقا دهند بستگی به نوع نیاز آنها دارد .

در پخش ویدیویی کیفیت تصویر بالای UHD در حال افزایش است و تولید کنندگان راهکار های ۴K و حتی ۸K را تولید و عرضه کرده اند . بر اساس گزارش Market Reports World بازار جهانی ۴K در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۷ میلیارد دلار بوده و پیش بینی می شود این میزان فروش سالانه تا سال ۲۰۲۳ با رشد ۲۱ درصدی به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برسد .

کیفیت تصویر در سیستم نظارت تصویری ۴K ، معادل ۳۸۴۰*۲۱۶۰ پیکسل ( هشت مگا پیکسل ) است. این کیفیت به حدی است که جزئیات تصویر با کیفیت بالایی نمایش داده می شود . به عنوان مثال می توان تصویر یک شخص در یک خیابان شلوغ را که توسط دوربین ۴K ثبت شده را با جزئیات کامل مشاهده کرد . با این حال این تجهیزات ، مزایا و معایب متعددی دارند که کاربر با توجه به آنها می تواند تصمیم به انتخاب یا عدم انتخاب سیستم نظارت تصویری ۴K بگیرد .

آیا باید از دوربین های 4K در پروژه های مدار بسته انتخاب کنیم ؟

آیا باید از دوربین های ۴K در پروژه های مدار بسته انتخاب کنیم ؟

مزایا و معایب سیستم ۴K

همانطور که گفته شد وضوح تصویر بالای دوربین های ۴K باعث می شود تا کاربر قادر به شناسایی چهره افراد در هر فریم از تصویر باشد . این قابلیت باعث می شود تا بتوان در کاربری های مختلفی از جمله اجرای قانون ، شهر هوشمند و امنیت خانه ( Home Security ) بتوان از این دوربین ها استفاده کرد .

در مقابل حجم تصاویر ضبط شده در کنار پهنای باند بالای دوربین های ۴K را می توان به عنوان معایب مهم سیستم نظارت تصویری ۴K معرفی نمود .

نکته ی مهم دیگر اینکه ، بسیاری از دوربین های ۴K ، نمی توانند با سرعت کامل ( ۲۰ تا ۲۵ فریم بر ثانیه ) تصویر برداری کنند و برای کنترل پهنای باند و فضای ذخیره تصویر ، فریم تصویر را کاهش می دهند که این موضوع در کاربری هایی مانند نظارت شهری به عنوان نقطه ضعف به شمار می رود چرا که در این سیستم ها نیاز به جزئیات و مشاهده همه فریم ها است .

به  علاوه این دوربین ها محدودیت هایی نیز دارند که از جمله می توان به عدم وجود زوم اپتیکال ، قیمت بالاتر نسبت به سایر مدل دوربین های مدار بسته ، نیاز به دستگاه NVR و نمایش دهنده ۴K و مواردی از این دست اشاره نمود . از این رو استفاده از این دوربین ها در صنایعی مانند خرده فروشی ها و حوزه هایی شبیه به این افزایش چشمگیری داشته است.

پیش از انتخاب سیستم مدار بسته ۴K باید به چه عواملی توجه کنیم ؟

سیستم مدار بسته ۴K ، شامل دوربین  ۴K ، دستگاه NVR 4K و نمایشگر های ۴K قیمت بالایی دارند از این رو چنانچه نیاز حفاظتی و نظارتی برای کاربر در اولویت اول باشد استفاده از سیستم نظارت تصویری ۴K می تواند مناسب ترین انتخاب باشد . بدیهی است که در این صورت قیمت بالای این تجهیزات توجیه خواهد داشت.

در سوی دیگر چنانچه نیاز به پوشش یک منطقه وسیع با حداقل دوربین ها داشته باشید می توانید بجای چندین دوربین مدار بسته معمولی از یک یا چند دوربین ۴K استفاده کنید .

منبع :مجله A&S

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال 1398 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

شرکت ناجی پاس در راستای اهداف متعالی و آرمان های ارزشمند بنیاد تعاون نیروی انتظامی و استفاده بهینه از کلیه امکانات در یک سازماندهی علمی و کارآمد همواره در تلاش است تا مأموریت های محوله را به بهترین وجه ممکن ایفا نماید که یکی از مهمترین فعالیت های این مجموعه برگزاری ادواری نمایشگاه ایپاس می باشد

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال 1398 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال 1398 در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

 

نمایشگاه پلیس ۱۳۹۸ ، ایپاس ۲۰۱۹

نمایشگاه IPAS2019 از ۸ الی ۱۱ مهر ماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی ( ره ) سالن شبستان برگزار می شود . شرکت ها و تولید کنندگان فعال در حوزه امنیت ، تجهیزات دوربین مدار بسته  و تجهیزات پلیسی آخرین محصولات و فناوری های خود را به معرض دید بازدید کنندگان می گذارند . این گرد همایی بزرگ حوزه امنیت کشور هر سال مهر ماه برگزار می شود و بسیاری از فعالان حوزه امنیت را از اقصی نقاط کشور به تهران می کشاند

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

هجدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی ، امنیتی و ایمنی(ایپاس) مهرماه سال ۱۳۹۸ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود

در نمایشگاه پلیس محصولات امنیتی و پلیسی  ایپاس ،بیش از سی کشور جهان در حوزه های پلیسی ، امنیتی و نظامی شرکت می کنند. نمایشگاه پلیس ، از سال ۱۳۸۹ فعالیت خود را آغاز کرده و امسال هجدهمین دوره آن را برگزار خواهد کرد. حدود ۳۰۰ غرفه برای ارائه محصولات در این نمایشگاه در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود تا محصولات و راهکارهای خود را به بازدید کنندگان عرضه کنند. 

اکثر کشورها نمایشگاه مخصوصی برای ارایه جدید ترین دستاوردهای بومی و بین المللی در حوزه  حفاظت الکترونیک دارند که می توان از نمایشگاه ESSENآلمان ، INTERSEC امارات ،SECURIKA روسیه ، CFE چین ،MILIPOL قطر ، SECUREX ژوهانسبورک و IFSEC انگلیس و غیره نام برد . در ایران از سال ۱۳۸۰ نمایشگاهی با عنوان ایپاس که بیشتر برای ارایه جدید ترین تجهیزات پلیسی و در کنار آن تجهیزات امنیتی و حفاظتی و آتش نشانی توسط نیروی انتظامی شروع به کار کرد . وبعد از چندین دوره آماده برگزاری هفدهمین دوره خود می شود . تقریبا همیشه ارایه دهندگان تجهیزات مداربسته و حفاظتی بیشترین تشکیل دهندگان این نمایشگاه بوده اند ولی کمترین رضایتمندی را داشته اند . یکی از ایرادات وارده به این نمایشگاه دولتی بودن آن است که انعطاف پذیری نوع برگزاری آن را تحت الشعاع خود قرار داده است . متاسفانه سالهاست که این نمایشگاه روند رو به رشدی در حوزه حفاظت الکترونیک ندارد و مدام شاهد کمرنگ و تکراری شدن غرفه ها و عدم ارایه جدید ترین تکنولوژی ها هستیم.

 

شرکت کنندگان

در ابتدا اکثر شرکت کنندگان، نهادهای دولتی یا وابسته به دولت بودند. اما بعد از تصویب قانونی در مجلس که دولت را موظف می‌نمود برخی از اقلام مورد نیاز خود نظیر تجهیزات مربوط به انفورماتیک را از شرکت‌های خصوصی تهیه کند، اشتیاق شرکت‌های خصوصی برای حضور در این نمایشگاه از سال ۱۳۸۶ بسیار بیشتر شد تا جایی که در سال ۱۳۸۸ سهم شرکت کنندگان خصوصی این نمایشگاه به ۵۰ درصد هم رسید

امسال برند های معتبری مانند داهوا ، هایک ویژن، برایتون، پرایم ، کیونپ، سورنا، … شرکت به عمل رساندند

اینترنت اشیاء – IOT در خدمت امنیت جامعه !

اینترنت اشیاء – IOT در خدمت امنیت جامعه !

اینترنت اشیاء – IOT در خدمت امنیت جامعه !

اینترنت اشیاء در حال توسعه و همه گیر شدن است و کاربران هر روز با تجهیزات بیشتری که با استفاده از سنسور های IOT کار می کنند ، کار می کنند. در این میان حفاظت فیزیکی به عنوان یکی از عوامل تعیین کننده می تواند استفاده از IOT را ترویج بیشتری بدهد .

طبق اعلام موسسه تحقیقاتی گارتنر ، بازار اینترنت اشیاء از در سال ۲۰۱۹ ، حدود ۴٫۸ میلیارد دلار بود که پیش بینی می شود این بازار با رشد ۲۱ درصدی به حدود ۵٫۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد .

بر اساس این آمار ، بازار تجهیزات IOT برای شرکت های مدیریت شهری – شهر هوشمند با حدود ۱٫۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به عنوان بزرگترین بازار می باشد. این حوزه در سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۱۷ میلیارد دلار فروش داشته است. در رتبه دو حوزه حفاظت فیزیکی قرار دارد که بازار آن ، ۹۵۰ میلیون دلار در ۲۰۱۹ بوده و پیش بینی می شود این رقم به حدود ۱٫۱ میلیارد دلار در ۲۰۲۰ برسد .

اینترنت اشیاء – IOT در خدمت امنیت جامعه !

اینترنت اشیاء – IOT در خدمت امنیت جامعه !

با توجه به حرکت صنعت ایمنی به استفاده از دوربین های تحت شبکه و اینترنت اشیاء ، طبق بررسی IHD Markit ، در سال ۲۰۱۸ ، حدود ۷۰ درصد کل دوربین های مدار بسته در دنیا از نوع دوربین IP بوده است . به علاوه سایر تجهیزات مرتبط با امنیت مانند دستگاه های اکسس کنترل ، اعلام حریق ، اعلام سرقت و .. . به سمت استفاده از اینترنت در حال حرکت هستند . همچنین سیستم های مختلف را می توان با استفاده از این ویژگی اینترنت اشیاء با یکدیگر یکپارچه نمود و یک رویداد را از ابتدا تا انتها توسط سیستم های مختلف ردیابی کرد .

طبق اعلام موسسه گارتنر ، رتبه سازمان های دولتی و کارخانه های صنعتی در جایگاه های سوم و چهارم استفاده از اینترنت اشیاء قرار دارند که پیش بینی می شود در ۲۰۲۰ به ترتیب ۷۰۰ میلیون و ۴۹۰ میلیون دلار بازار داشته باشند .

سنسور های IOT بر اساس داده های ارسالی مختلف می توانند خرابی و کیفیت عملکرد هر دستگاه را آنالیز کنند و پیش از بروز هر مشکلی ، کاربر را از وقوع مشکل باخبر سازند . با توجه به این گزارش صنایع مختلف با سرعت بالایی به سمت استفاده از سنسور های اینترنت اشیاء روی آورده  اند و هر روز شرکت های جدید از سنسور های اینترنت اشیاء استفاده بیشتری می کنند .

منبع: مجله A&S

استفاده از دوربین های 4K در پروژه های مداربسته چگونه است ؟

استفاده دوربین های ۴K در پروژه های مدار بسته چگونه است ؟

لوکس نوری در دوربین هایک ویژن چیست ؟

لوکس نوری در دوربین هایک ویژن چیست ؟

لوکس نوری در دوربین هایک ویژن چیست ؟

هر دوربین مدار بسته ای برای تصویر برداری به نور مناسبی نیاز دارد . در برگه مشخصات فنی دوربین هایک ویژن معمولا برای معرفی شدت نور مورد نیاز دوربین دو گزینه وجود دارد Min Illuminationدر حالت رنگی و سیاه و سفید نامیده می شوند . اما هر کدام از این موارد چه معنایی دارند و ما به عنوان یک کارشناس یا تکنسین نصب دوربین مدار بسته ، با مشاهده این مشخصات چکار می توانیم بکنیم ؟

برای توضیح این مهم ابتدا مفهوم لوکس نوری را توضیح می دهیم . برای اینکه دوربین تصویر برداری مناسبی از محیط داشته باشد ، باید نور مناسب از اشیا به لنز دوربین بتابد ، از این رو هر چه شدت نور محیط بیشتر باشد ، کیفیت تصویر دوربین هایک ویژن بالاتر است . برای سنجش شدت نور محیط از واحد لوکس نوری استفاده می کنیم . هر چه شدت نور محیط بیشتر یا به نوعی هر چه محیط پر نور تر باشد ، شدت لوکس نوری محیط بالاتر خواهد بود . واحد شدت نور محیط  لوکس می باشد .

لوکس نوری در دوربین هایک ویژن چیست ؟

لوکس نوری در دوربین هایک ویژن چیست ؟

لوکس چیست ؟

لوکس واحد اندازه گیری میزان نور محیط است و یک لوکس میزان روشنایی یک شمع روشن در فاصله ی یک متری آن می باشد .

چگونه می توان شدت نور محیط را اندازه گرفت ؟

برای سنجش شدت نور محیط از لوکس متر استفاده می شود .  لوکس متر یک دستگاه دقیق است که با قرار گرفتن در هر محیطی شدت نور آن را اندازه می گیرد . نمونه های مختلفی از لوکس متر در بازار وجود دارد که طراحان سیستم های نظارتی برای اینکه بتوانند مناسب ترین شیوه طراحی را داشته باشند ، شدت نور هر محیط را با لوکس متر اندازه گیری می کنند .

حداقل نور مورد نیاز دوربین در حالت رنگی – Min Illumination Color

این میزان حداقل شدت نوری است که دوربین هایک ویژن نیاز دارد تا در آن تصاویر رنگی ، تصویر برداری نماید . چنانچه شدت نور محیط از این عدد کمتر بشود ، تصویر دوربین دیگر رنگی نخواهد بود .

حداقل نور مورد نیاز دوربین در حالت سیاه و سفید – Min Illumination B&W

این عبارت به حداقل نور مورد نیاز جهت ارائه تصویر با کیفیت و سیاه و سفید گفته می شود . چنانچه شدت نور محیط از این مقدار کمتر شود ، تصویر دوربین بسیار بی کیفیت شده یا بطور کلی قطع خواهد شد .

منبع : هایک ویژن

بهبود کنترل ترافیک با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته دوربین های مدار بسته

بهبود کنترل ترافیک با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته دوربین های مدار بسته

بهبود کنترل ترافیک با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته دوربین های مدار بسته #دانش-پروژه

بر اساس گزارش Market Sand Markets ، تا سال ۲۰۲۳ ، سیستم های نظارت تصویری بخش بالایی از بازار کنترل ترافیک را به خود اختصاص  خواهند داد . اطلاعات ارزشمند این دوربین ها مانند ترافیک خطوط می تواند بسیاری از گره های ترافیکی را باز کند به علاوه دوربین های ثبت تخلف هر گونه قانون شکنی مانند عبور از چراغ قرمز یا پارک در محل غیر مجاز را شناسایی و اطلاع می دهند .

ظهور این تکنولوژی های جدید باعث شده تا پردازنده دوربین ها قدرتمند تر ، فضای ذخیره سازی تصاویر میزان بیشتری تصویر ضبط شده دارد و به علاوه قابلیت تجزیه و تحلیل تصاویر نیز در این دوربین ها تعبیه شده است .

بهبود کنترل ترافیک با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته دوربین های مدار بسته

بهبود کنترل ترافیک با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته دوربین های مدار بسته

با توجه به حجم زیاد تصاویر در دوربین ها نظارت تصویری سنتی ، این دوربین ها جهت نظارت شبانه روزی کنترل ترافیک ، راه حل مناسبی نیستند . به علاوه محل قرار گرفتن دوربین ( به لحاظ قرار گرفتن جلوی نور خورشید که می تواند کیفیت تصویر آنها را کاهش بدهد ) یا هوای نامساعد می تواند تاثیر مستقیم بر کیفیت تصویر این دوربین ها داشته باشد. از این رو استفاده از دوربین های حرارتی می تواند به کارشناسان راهنمایی و رانندگی برای رفع این مشکل کمک کند . دوربین های حرارتی برخلاف دوربین های نور ، از آب و هوا و نور تاثیر پذیری کمتری دارند .

یک  راهکار هوشمندانه استفاده از سنسور تصویر برداری حرارتی در این دوربین ها است تا جایی که برخی از شرکت ها از سنسور های ترکیبی حرارتی و نوری در دوربین های خود استفاده می کنند و با این تجمیع توانسته اند نقاط ضعف را رفع نمایند .

با توجه به اینکه در سالهای اخیر قیمت دوربین های حرارتی کاهش چشمگیری داشته است ، امروز شاهد استفاده تعداد بیشتری از این دوربین ها در حوزه نظارت شهری هستیم .

همزمان استفاده از سیستم های رادار اندازه گیری سرعت نیز افزایش یافته است . رادار ها سنسور های مایکرو ویو یا لیزر گان هستند که سرعت را اندازه گیری می کنند و هنگامی که سرعت وسیله نقلیه از حدی عبور می کند ، اعلام آلارم می کنند . استفاده توامان از سیستم رادار و دوربین های حرارتی می تواند قابلیت تشخیص سرعت وسایل نقلیه حتی در تاریکی شب  فراهم نماید . همچنین رادار های نسل نوین بهمراه سیستم های ردیابی هوشمند نظارت تصویری می توانند هر وسیله نقلیه ای را در مسیر های مختلف ردیابی نمایند .

دوربین های جدید ۳۶۰ درجه ، فیش آی و دوربین های ویژه تصویر برداری از چند لاین اتوبان ، برای کنترل ترافیک محبوب تر و مقرون به صرفه تر هستند . این دوربین ها با استفاده از زوم و پردازش تصویر ، و با کنار هم قرار دادن چند تصویر ، نمای کاملی از یک تقاطع و میدان را ارائه می کنند .

نکته ی مهم در این زمینه استفاده از تجهیزات شبکه با پهنای باند مناسب است . به عنوان مثال در صورتی که ۵۰۰ دوربین تحت شبکه داشته باشیم که هر کدام با پهنای باند ۴ تا ۸ مگا بیت بر ثانیه تصاویر را ارسال می کنند  برای سیستم ضبط مرکزی نیاز به یک درگاه مناسبی داریم تا بتواند تصاویر را با همان کیفیت ضبط نماید .

منبع : مجله A&S

دوربین شناسایی چهره و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم ؟

دوربین شناسایی چهره و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم ؟

دوربین شناسایی چهره و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم ؟ #آموزشی

فناوری تشخیص و شناسایی چهره هر روز در حال توسعه است و از محبوبیت ویژه ای بین کاربران برخوردار است . این قابلیت توانایی یکپارچه شدن با برنامه های کاربردی مختلفی را دارد و از این رو می تواند بسیاری از نیاز های مشتریان را به خوبی پوشش بدهد . مهمترین مولفه در تشخیص چهره ، دوربین مدار بسته است که برای بهترین عملکرد باید دوربین مناسب انتخاب و به شیوه صحیح نصب شود .

استفاده از سیستم های شناسایی چهره با سرعت مناسبی در حال افزایش است . بر اساس اعلام MarketsandMarkets بازار این صنعت از ۳٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به حدود ۷ میلیارد دلار در ۲۰۲۴ رشد خواهد داشت که انتظار می رود سالانه حدود۱۷ درصد رشد داشته باشد .

در بین مولفه های مختلفی که در تشخیص چهره با اهمیت هستند ، دوربین مهمترین نقش را دارد . تصویر چهره فرد توسط دوربین مدار بسته ثبت می شود سپس با استفاده از الگوریتم های مختلف چهره فرد آنالیز شده و با تصاویر مختلفی که در دیتا بیس تصاویر ذخیره شده وجود دارد مطابقت داده می شود .

الگوریتم های تشخیص چهره بصورت نرم افزاری هستند و می توانند درون دوربین مدار بسته یا در سرور مرکزی قرار داشته باشند . دوربین تشخیص چهره تنها یک ابزار ضبط تصویر است و نحوه پردازش تصاویر از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است . نرم افزار تشخیص چهره اطلاعات موجود در تصویر را آنالیز کرده و جهت پردازش و مدیریت به یک کامپیوتر مرکزی ارسال می کند .

دوربین شناسایی چهره و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم ؟

دوربین شناسایی چهره و نکاتی که در مورد آن باید بدانیم ؟

انتخاب و نصب دوربین تشخیص چهره

هنگام انتخاب دوربین ، موارد مختلفی را باید در نظر بگیریم که مهمترین آنها وضوح تصویر و شدت نور مورد نیاز دوربین تشخیص چهره می باشد .

بسته به مسافت و میدان دید مورد نیاز می توانید از دوربین مدار بسته دو تا پنج مگا پیکسل استفاده کنید . عامل مهم دیگر نور مورد نیاز دوربین است که از عوامل تعیین کنند در یک دوربین تشخیص چهره است . استفاده از دوربین هایی که می توانند شدت نور ورودی به لنز را با دقت بالاتری کنترل کنند در اولویت است . ( ایریس اتوماتیک یا P-Iris )

به زبان ساده تر هر دوربین تشخیص چهره را باید با توجه به محل نصب آن دوربین انتخاب و دو عامل وضوح تصویر و شدت نور مورد نیاز را برای دوربین شخصی سازی کرد .

عامل دیگری که باید در انتخاب دوربین تشخیص چهره به آن توجه کنید ، شهرت تولید کننده آن است . همواره از برند های معتبر استفاده کنید تا سیستم شناسایی چهره قابل اطمینانی داشته باشید . چرا که نرم افزار های این تامین کنندگان مشکلات کمتری دارند و در صورت بروز مشکل در اسرع وقت می توانید از خدمات آنها استفاده کنید .

نصب دوربین شناسایی چهره نیز شرایط خاص خود را دارد .به عنوان مثال در صورتی که از دوربین تشخیص چهره برای شناسایی افراد در یک اکسس کنترل ، استفاده می کنید ، بهتر است تا دوربین ها را در ارتفاع های مختلفی نصب کنید ، برخی افراد کوتاه قد و برخی قد بلندی دارند . رعایت این اصل باعث می شود تا دوربین ها تصویر همه افراد را شناسایی و ثبت نمایند.

با توجه به ناشناخته بودن این تکنولوژی برای بسیاری از کاربران ، افراد نسبت به خرید دوربین های تشخیص چهره تردید دارند . تصور افراد از فناوری تشخیص چهره شبیه به آنچه در  فیلم هایی مانند جنگ ستارگان دیده اند می باشد، در صورتی که این فناوری غیر از کنترل دسترس کاربرد چندانی ندارد . در حقیقت فناوری تشخیص چهره همان قدر اطلاعات شما را انتشار می دهد که یک کارت شناسایی عکس دار می تواند این کار را بکند .

 

منبع : مجله A&S