دوربین های آی پی هایک ویژن  (دوربین های تحت شبکه) یکی از بخش های مهم سامانه دوربین مدار بسته در دنیا می باشند،در یک تقسیم بندی کلی دوربین های مدار بسته به دو بخش دوربین آنالوگ و دوربین های تحت شبکه تقسیم می شوند. دوربین های مدار بسته آنالوگ نسل آغازین دوربین ها در دنیا بودند که دارای کیفیت تصویر و قیمت بسیار پایین هستند.اما دوربین های مدار بسته که امروزه در حال رشد و تکامل با سرعت خیره کننده ای هستند دارای رزولوشن و کیفیت بالایی می باشند.

 اساس کاردوربین آی پی هایک ویژن ، انتقال تصاویر بصورت کد گذاری شده روی بستر شبکه توسط کابل و سوئیچ شبکه و ضبط روی مرکز کنترل تحت شبکه (NVR- Network Video Recorder)، می باشد.این دوربین ها به اختصار به دوربین های مدار بسته (IP (Internet Protocol).در بازار ایران معروف هستند. معمولا برای تغذیه این دوربین ها نیاز به کابل برق مجزا نیست این دوربین ها توسط قابلیت POE، با همان کابل شبکه روشن می شوند. دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP)دارای رزولوشن و کیفیت بالا ( بین یک تا دوازده مگا پیکسل)،جهت تصویر برداری در محیط های نوری مختلف هستند. در یک تقسیم بندی کلی این دوربین هابه دو بخش عمده دوربین تحت شبکه هایک ویژن دید در شب و دوربین های مدار بستهتحت شبکه (IP) فاقد تکنولوژی دید در شب تقسیم می شوند. 

تاریخچه:

نخستین دوربین مدار بسته ساخته شده به سال 1942 باز می گردد که توسط ارتش آلمان جهت نظارت بر چگونگی شلیک موشک در ایستگاه پرتاب موشک ساخته و نصب شد.در حدود هفت سال بعد آمریکاییها دوربین مدار بسته را با نام تجاری وریکن به بازار آمد که کارکرد کاملا تجاری داست.47 سال بعد شرکت اکسیز اولین دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) را ساخت که با استفاده از پایه نرم افزاری لینوکس تولید شده بود.این دوربین ها بر اساس استاندارد های انتقال اطلاعات HTTP و RTSP طراحی شده بودنداز استانداردهای IP و شبکه برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات استفاده می کرد.امروز با توجه به بوجود آمدن تهدیدهای مختلف در جوامع استفاده از دوربین های تحت شبکه روز به روز در حال افزایش است.تکنولوژی این دوربین ها با سرعت زیادی بصورت روزانه در حال پیشرفت و تکامل می باشد.

شرکت هایک ویژن به عنوان یکی از تولید کنندگان قدرتمندپیشرو در بازار جهان با ارائه سبد محصول کامل در زمینه محصولاتدوربین آی پی هایک ویژن ،خیال مشتریان جهت انتخاب هر گونه سیستم امنیتی مطابق نیاز و بودجه مورد نظر خود را راحت کرده است.