www.ddcpersia.com

توسعه داده های ارتباطی پرشیا سیستم

021-54871000

دوربین مدار بسته و لزوم استفاده از آن

سیستم دوربین مدار بسته در حالت کلی از دوربین و سیستم ضبط تصاویر تشکیل شده است . هر آنچه را که دوربین به عنوان چشم سیستم به تصویر می کشد ، سیستم ضبط مانند مغز سیستم ضبط می کند . این اصل اساسی در همه سیستم های نظارت تصویری یا CCTV وجود دارد . نخستین دوربین مدار بسته دنیا با هدف نظارت بر پرتاب موشک و کاربری نظامی تولید شد. در آن هنگام نیاز به دوربین تنها در آن عرصه احساس می شد . اما با گذشت زمان و تغییر نیاز های انسان ، امروزه دیگر کمتر صنعتی را می توان یافت که نیاز به سیستم نظارت تصویری نداشته باشد .

بسیاری از مدیران با استفاده از دوربین ، قسمت های حیاتی شرکت ، کارخانه و مکان های حساس را تحت کنترل خود دارند و در صورت مشاهده هر مورد مشکوکی مورد را فورا پیگیری می کنند . آنها از هر نقطه از دنیا می توانند تصاویر محل مورد نظر خود را در تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی خود مشاهده کنند . یا پیشرفت نیاز به دوربین ، تکنولوژی ساخت و کیفیت دوربین ها نیز بهبود یافته است ، امروز کاربران می توانند از دوربین های یک تا ۲۰ مگا پیکسل برای مشاهده موقعیت های مورد نیاز خود استفاده کنند.

تکنولوژی دوربین مدار بسته

دوربین ها با توجه به تکنولوژی های ساخت به سه دسته تقسیم می شوند.

 • تکنولوژی مدار بسته آنالوگ

 • تکنولوژی مدار بسته دیجیتال یا HD

 • تکنولوژی مدار بسته تحت شبکه یا IP

در تکنولوژی مدار بسته آنالوگ ، کاربر با دوربین آنالوگ ، دستگاه DVR ، کابل کواکسیال ، کابل برق ، کانکتور BNC و منبع تغذیه دوربین سرو کار دارد . بالاترین کیفیت دوربین در سیستم مدار بسته آنالوگ معادل ۴۰۰ هزار خط تلویزیونی است که ۴CIF نامیده می شود . این وضوح معادل ۰٫۴ مگا پیسکل می باشد . در این سیستم به ازای هر دوربین یک کابل کواکسیال و یک کابل برق از دوربین آنالوگ تا دستگاه DVR کشیده می شود .

وضوح پایین تصویر بزرگترین نقطه ضعف سیستم آنالوگ و قیمت پایین محصولات ، بزرگترین مزیت این سیستم و تکنولوژی مدار بسته به حساب می آید . از دیگر معایب این سیستم هزینه بالای کابل تصویر و برق و همچنین تعمیر و نگهداری این تجهیزات ، امکان دزدیده شدن تصاویر در بین راه توسط افراد دیگر و مواردی از این دست را می توان بیان کرد .

در تکنولوژی مدار بسته دیجیتال یا HD ، کاربر با دوربین دیجیتال ، دستگاه DVR ، کابل کواکسیال ، کابل برق ، کانکتور BNC و منبع تغذیه دوربین سرو کار دارد . وضوح تصاویر در سیستم دیجیتال از یک مگا پیکسل شروع شده و تا ۸ مگا پیکسل متغیر است ، این مقدار از وضوح تصویر در این دوربین ها برای کاربران بسیار جالب می باشد و آنها تقریبا می توانند همه نیاز های خود را با دوربین های دیجیتال پوشش دهند .در سیستم دیجیتال هم مانند سیستم آنالوگ ، به ازای هر دوربین یک کابل کواکسیال و یک کابل برق از دوربین تا دستگاه DVR باید کشیده می شود .

از مزایای سیستم دیجیتال می توان به کیفیت بالای تصاویر ، قیمت مناسب تجهیزات و دوربین ها ، استفاده از کابل های کواکسیال قدیمی که پیش از این برای انتقال تصاویر دوربین های آنالوگ استفاده می شد ، ساده بودن نصب و راه اندازی و مواردی مانند آن اشاره کرد . معایب این سیستم هم شامل ، هزینه بالای کابل تصویر ، کابل برق و همچنین تعمیر و نگهداری این تجهیزات ، محدود بودن توسعه سیستم ، عدم پشتیبانی از مواردی مانند ضبط صدای محیط توسط هر دوربین ، هزینه بر بودن انتقال تصویر و مشاهده تصاویر در چند نقطه و … می باشد .

در سیستم تحت شبکه یا IP ، کاربر با دوربین IP ، دستگاه NVR ، سوئیچ شبکه ، کابل شبکه و سوکت شبکه RJ45 روبرو است . به روز ترین سیستم های دنیا را می توانید در تکنولوژی IP پیدا کنید . تصاویر با رزولوشن های بالا در برخی موارد تا ۴۰۰ مگا پیکسل در دوربین های پانوراما و چند سنسوره ، بهترین کیفیت را با جزئیات بالا برای مشتریان نمایش می دهند . تغذیه دوربین های تحت شبکه توسط سوییچ های شبکه POE و از طریق کابل شبکه انجام می شود . شما می توانید تصویر چندین دوربین را از طریق یک سوئیچ شبکه و توسط یک کابل به NVR متصل کنید . ضبط صدای محیط و همچنین پخش صدای کاربر توسط دوربین در این دوربین ها به سادگی قابل انجام است. کاربران می توانند سناریو های پیچیده را با استفاده از این دوربین های انجام دهند. تشخیص چهره ، پلاک خوان ، مدیریت هوشمند پارکینگ و بسیاری از موارد دیگر در این سیستم در اختیار مشتریان قرار دارد.

برخی از مزایای سیستم تحت شبکه شامل ، وضوح و کیفیت تصویر بالا ، قابلیت اضافه کردن دوربین ها با توجه به نیاز ، کابل کشی حداقل ، تغذیه دوربین ها توسط همان کابل شبکه که برای انتقال تصویر استفاده می شود ، انتقال تصویر به نقاط مختلف ، مشاهده تصاویر روی ویدیو وال ، استفاده از الگوریتم های هوشمند جهت ارائه اطلاعات ارزشمند ، آنالیز تصویر و … می باشد . در سوی دیگر بزرگترین نقطه ضعف این سیستم قیمت بالای محصولات آن می باشد. بسیاری از مشتریان تنها بخاطر قیمت محصولات مدار بسته تحت شبکه ، قید آن را می زنند و از سیستم مدار بسته آنالوگ یا دیجیتال استفاده می کنند .

انواع دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته را می توان از انواع مختلفی تقسیم بندی کرد . برخی از مهمترین این تقسیم بندی ها را می توانید در ادامه ببینید.

 • دوربین آنالوگ

 • دوربین دیجیتال

 • دوربین تحت شبکه

 • دوربین بولت

 • دوربین دام

 • دوربین باکس

 • دوربین سوزنی یا پین هول

 • دوربین کیوب یا مکعبی

 • دوربین تورت

 • دوربین اسپید دام

 • دوربین PTZ

 • دوربین دید در شب

 • دوربین حرارتی

 • دوربین پلاک خوان

 • دوربین تشخیص چهره

 • دوربین ضد انفجار

 • دوربین ضد آب

 • دوربین زیر آب

بهترین دوربین مدار بسته

بهترین دوربین مدار بسته کدام است ؟ کاربران با توجه به نیاز های خود می توانند دوربین مورد نیاز را انتخاب کنند . از این رو بهترین دوربین را با توجه به کاربری خود انتخاب کنند . به عبارت دیگر بهترین دوربین مدار بسته برای پوشش یک آپارتمان مسکونی با بهترین دوربین در یک فروشگاه با همدیگر متفاوت است . ضرورت استفاده از راهنماییهای یک مشاور بی طرف می تواند تا حدود زیادی این مشکل را حل کند .

کلیه حقوق این سایت متعلق به توسعه داده های ارتباطی پرشیا سیستم می‌باشد.''