درباره تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته چه میدانید؟

فهرست مطالب

از هارد دیسک برای ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته در ضبط کننده های NVR و DVR استفاده می شود. با اطلاع از تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته می توانید برخی از نیازهای خود را رفع کنید. با کمی جستجو در مورد آموزش نصب هارد دوربین مداربسته می توانید نحوه به درستی نصب کردن هارد دیسک را آموزش ببینید.

از دلایلی که باعث می شود هارد دیسک DVR تشخیص داده نشود این می باشد که ممکن است تراشه درایو آسیب دیده باشد و یا برد اصلی SATAخراب شده است.

اکثرا در DVR ها از هارد درایو SATA استفاده می شود که مخفف عبارت Serial Advanced Technology Attachment است و روشی برای اتصال هارد دیسک به دستگاه می باشد. در کامپیوترها نیز از هارد دیسک استفاده می شود اما آنها با هارد دیسک DVR متفاوت هستند.

در حال حاضر می توان از هارد دیسک Seagate و WD جزو محصولات رایج است. ذخیره سازهای DVR را می توان به کامپیوتر شخصی متصل کرد و تصاویر ویدیویی آن را مشاهده کرد.

برای استفاده از هارد دیسک در یک کامپیوتر شخصی باید آن را فرمت و قفل آن را باز کنید تا سازگاری با سیستم شما را داشته باشد. هارد دیسک های جدید پس از نصب نیازی به فرمت شدن ندارند.

از هارد دیسک معمولی می توان برای ذخیره سازی تصاویر در DVR هایک ویژن استفاده کرد اما هارد دیسک های DVR دارای مزیت های مختلفی هستند و می توانند داده ها را از ضبط کننده دوربین های مداربسته مرتب سازی کنند و به صورت شبانه روزی تصاویر را ثبت کنند.

بسته به تعداد دوربین هایی که به دستگاه DVR متصل می شود و رزولوشن تصاویر دوربین ها، به صورت کلی یک هارد دیسک 500 گیگابایت تا 6 ماه و یک هارد دیسک 1 ترابایتی تا 12 ماه می تواند ضبط انجام دهد.

 

نحوه فرمت کردن هارد دیسک DVRهایک ویژن

فرمت کردن هارد دیسک باعث از بین رفتن کلیه اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک می شود. فرمت کردن به صورت دستی و یا برنامه نرم افزاری انجام شود که رایج ترین روش، فرمت کردن با نرم افزار است. برای این کار کافیست که مراحل زیر انجام شود.

یکی از تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته فرمت کردن هارد است که شامل مراحل زیر می باشد:

مرحله اول: با استفاده از موتور جستجو وارد تنظیمات اصلی دستگاه خود شوید

مرحله دوم: در منو اصلی بر روی Management و سپس روی منوی Storage کلیک کنید.

 

 

مرحله سوم: در منوی Storage بر روی HDD Manager کلیک کنید و هارددیسکی که می خواهید فرمت کنید را انتخاب و بر روی Format نیز کلیک کنید.

 

 

بر روی Save کلیک کنید تا فرمت هارددیسک انجام شود. پس از انجام مراحل بالا، یکی دیگر از تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته صورت می گیرد.

 

 

تشخیص داده نشدن هارددیسک در DVR

اگر پس از تنظیمات DVR هایک ویژن متوجه شدید که هارد دیسک توسط دستگاه شناخته نمی شود باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. می توانید هارد دیسک قدیمی را با یک هارد دیسک دیگر جابجا کنید و بررسی نمایید که هارد دیسک جدید قابل شناسایی می باشد یا خیر.
  2. بررسی برق آداپتور است. اگر منبع برق نتواند برق کافی را برای DVR فراهم کند ممکن است موجب عدم شناسایی هارد دیسک گردد. می توانید از یک منبع برق بیشتر استفاده کنید.
  3. پس از بررسی ها اگر آداپتورهای هارد دیسک مشکلی نداشت، می توان علت را فریمور DVR دانست.
  4. اگر پس از بروزرسانی نرم افزار، هارد دیسک توسط DVR تشخیص داده نمی شود ممکن است علت سخت افزاری داشته باشد.

 

 

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته

دوربین های تحت شبکه چگونه میتوانند به صورت شبانه روزی ضبط تصاویر انجام دهند. امروزه اکثر ضبط کننده ها شامل NVR ، DVR، کامپیوتر، کارت حافظه کوچک، سرور ftp و کلود است. در این بخش روش های ذخیره سازی در دستگاه NVR و DVR، کارت حافظه را توضیح خواهیم داد.

 

ضبط تصویر در NVR و DVR

بهترین روش ضبط تصویر دوربین هایک ویژن استفاده از NVR و DVR است. اکثر دستگاه NVR و DVR دارای هارد دیسک داخلی می باشد که دارای ظرفیت های 1 ترابایت، 2 ترابایت و غیره است.

ضبط تصویر دوربین مداربسته به معنای ضبط تصویر در هارد دیسک می باشد. مراحل شامل:

1. دوربین ها را به ضبط کننده و NVR متصل کنید
2. اطمینان حاصل کنید که محصولات دارای منبع برق هستند. پس از اتصال دوربین ها و NVR به یکدیگر می توانند با هم ارتباط داشته باشند.
3.دستگاه NVR را به مانیتور متصل کنید. مانیتور می تواند صفحه تنظیمات را نمایش دهد.
4.تنظیمات ضبط ویدیو را انجام دهید.
5. تنظیمات ضبط را اعمال کنید مانند ضبط شبانه روزی، تشخیص حرکت.

حال می توانید تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته را در NVR دریافت کنید. ضمن آن که می توانید ویدیو را به عقب برگردانده و تصاویر ضبط شده قبلی را مشاهده کنید.

 

ضبط تصویر در کارت حافظه

برخی از دوربین های تحت شبکه دارای کارت حافظه داخلی هستند که ظرفیت آن به صورت نرمال می تواند تا 16 گیگابایت یا 32 گیگابایت باشد که برای ضبط رخدادهای حرکتی استفاده می شود.

اقدامات لازم برای ضبط در کارت حافظه شامل مراحل زیر است:

1. مطمئن شوید که دوربین تحت شبکه شما از کارت حافظه پشتیبانی کرده و کارت حافظه در آن قرار داده شده است.
2. دوربین ها را به شبکه متصل کنید.
3. بر روی کامپیوتر خود با شبکه مشابه، نرم افزار و یا اپ دوربین تحت شبکه را اجرا کنید.
4. پس از اتصال نرم افزار به دوربین تحت شبکه، تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید.
5. در حالت نرمال، ضبط در کارت حافظه دوربین های تحت شبکه به صورت پیش فرض انجام می شود.

 

تنظیم زمانبندی ضبط کردن در NVR هایک ویژن

از رایج ترین تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته تعیین زمان ضبط در دستگاه است که برای این کار می توان وارد NVR هایک ویژن شده و نام کاربری و پسورد خود را وارد نمایید.

سپس به مسیر Menu – Record – Schedule بروید. بر روی دوربینی که می خواهید پیکربندی کنید کلیک کنید و اطمینان داشته باشید که زمانبندی ضبط کردن فعال باشد.

 

 

در این بخش می توانید زمانبندی ضبط کردن را براساس نیاز خود پیکربندی کنید.

شما می توانید هر کانال خاص را برای روزهای خاص تخصیص دهید تا زمانبندی ضبط مشخص شود.

همچنین می توانید برنامه ضبط خود را طوری تنظیم کنید که در حالت پیوسته یا رویداد ضبط صورت بگیرد. می توانید انتخاب کنید که از آنها در زمان های جداگانه در طول برنامه ضبط خود استفاده کنید.

یک گزینه ضبط را انتخاب کنید و آن را روی بازه زمانی که می خواهید با استفاده از آن گزینه ضبط کنید بکشید.

 

 

پس از اتمام پیکربندی برنامه خود، روی ” APPLY” کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

 

تنظیمات زمانبندی ضبط با موتور جستجوی وب

گزینه های زیادی برای تنظیم تنظیمات بر اساس نیازهای خاص شما وجود دارد. اگر می‌خواهید برنامه ضبط خود را سفارشی کنید، مراحل زیر را دنبال کنید.

ورود خود را با استفاده از آی پی ادرس NVR در موتور جستجو انجام دهید و نام کاربری و پسورد خود را وارد نمایید. برای دانستن آی پی می توانید از طریق Main Menu – Configuration – Network اقدام نمایید.

پس از ورود به سیستم، به تب Configuration بروید و سپس روی Storage > Schedule Settings کلیک کنید.

 

 

خط آبی: ضبط پیوسته
سبز: ضبط با تشخیص حرکت
بدون خط: هیچ چیزی ضبط نخواهد شد
دوربینی را که می‌خواهید پیکربندی کنید از منوی کشویی انتخاب کنید. مطمئن شوید که Schedule فعال باشد (چک باکس فعال کردن باید تیک زده شود).

 

 

به‌طور پیش‌فرض، برنامه به‌طور مداوم (در تمام طول روز، 24 ساعته) تنظیم شده است.

 

 

در مثال زیر، این دستگاه NVR بین ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب ضبط انجام نخواهد داد. با این کار مقداری فضای روی هارد دیسک او ذخیره می شود.

 

 

در مثال بعدی، ضبط زمانی انجام می شود که تشخیص حرکت وجود داشته باشد.

 

 

 

هر زمان که دوربین حرکتی را در ساعات کاری سبز تشخیص دهد ضبط انجام می گیرد و در تمام ساعات دیگر روز دستگاه به طور مداوم ضبط می کند.

 

 

این مثال نشان می‌دهد که NVR فقط با تشخیص حرکت ضبط را انجام می دهد (برای ۷ روز هفته تنظیم شده است).

 

 

پس از انجام مراحل گفته شده، زمانبندی در تنظیمات هارد دیسک دوربین مداربسته صورت می گیرد.

اشتراک گذاری:
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من