نرم افزار Storage Calculator برای محاسبه هارد دوربین مداربسته

فهرست مطالب

نرم افزار Storage Calculator همان‌گونه که از نام آن مشخص است به منظور محاسبه هارد دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم افزار که توسط شرکت هایک ویژن ارائه شده، قادر است تا میزان فضای مورد نیاز برای ضبط تصاویر ویدئویی را محاسبه کند و به این ترتیب، مدت زمان ضبط را در اختیار شما قرار دهد. در صورتی‌که صاحب یک سیستم مداربسته متشکل از محصولات هایک ویژن هستید و تمایل دارید فضای هارد دوربین را محاسبه و از مدت زمان ضبط تصاویر توسط دستگاه رکوردر مطلع شوید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

شرکت هایک ویژن

شرکت هایک ویژن یکی از پیشروهای جهانی در زمینه فناوری و تجهیزات مرتبط با تصویربرداری و دوربین‌های مداربسته است. این شرکت چینی، با بیش از ۳۵ سال سابقه درخشان، محصولاتی بسیار متنوع و پیشرفته در زمینه تصویربرداری و امنیت ارائه می‌دهد. دوربین‌های مداربسته با کیفیت بالا، سیستم‌های ضبط و نظارت، و تجهیزات مرتبط با تصویربرداری، از محصولات برجسته این شرکت هستند. دوربین هایک ویژن یکی از پرطرفدارترین محصولات در بازار است.

هایک ویژن به عنوان یکی از برندهای اعتمادسازی شده در حوزه امنیت و نظارت به شناخته شده و در بازارهای مختلفی از جمله تجهیزات اداری، صنعتی، و حتی مصرفی فعالیت دارد. این شرکت به دلیل کیفیت بالا و نوآوری مداوم در محصولات خود، به عنوان یکی از پیشوازهای ارتقاء امنیت و نظارت در سراسر جهان شناخته می‌شود.

آشنایی با پارامترهای مهم برای محاسبه هارد مورد نیاز برای سیستم مداربسته

پیش از آن‌که به آموزش و نحوه استفاده از نرم افزار Storage Calculator بپردازیم بهتر است با برخی مفاهیم آشنا شوید. در صورتی‌که در حوزه دوربین‌های مداربسته فعالیت می‌کنید می‌توانید از این بخش عبور کنید. در غیر این صورت، توصیه می‌کنیم برای آشنایی با مفاهیم و پارامترهایی که در این نرم افزار با آن روبه‌رو می‌شوید، این بخش را به دقت مطالعه کنید.

همان‌طور که می‌دانید در هنگام راه‌اندازی یک سیستم مداربسته، ذخیره سازی تصاویر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما برای آن‌‌که بتوانید امنیت محل کار و محیط زندگی خود را افزایش دهید، نیاز دارید تا تصاویر دریافتی را ضبط کرده و در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشید. تصاویری که روی دستگاه ذخیره ساز ضبط می‌شوند باید کاملا واضح و با کیفیت باشند تا بتوان به جزئیات آن‌ها دسترسی داشت.

در برخی موارد، شما نیاز دارید تا تصاویر را در تمام طول هفته ضبط کنید اما در برخی مواقع نیز تنها نیاز دارید تا در برخی روزها و ساعات هفته اقدام به ضبط تصاویر کنید. در هر صورت، قطعا نیاز است بدانید تا چه میزان فضای هارد برای دستگاه و سیستم مداربسته شما مناسب خواهد بود. برای رفع این مشکل، کمپانی هایک ویژن نرم افزار Storage Calculator برای محاسبه هارد دوربین مداربسته به کاربران ارائه نموده است.

هرچند که کار با این نرم افزار بسیار ساده است اما باید بدانید فاکتورهایی وجود دارند که به طور مستقیم می‌توانند روی فضای ذخیره سازی که توسط دستگاه محاسبه می‌شود تاثیر دارند. ازاین‌رو، برای آن‌که دقت نرم افزار تا حد امکان افزایش یابد باید به این پارامترها توجه کنید. این پارامترها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

پارامتر توضیحات
تعداد دوربین‌های مداربسته هرچه تعداد دوربین‌های موجود در سیستم مداربسته بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی تصاویر نیاز خواهید داشت.
کدینگ‌های فشرده‌سازی H264، H265، +H265، +H264 از رایج‌ترین کدینگ‌های فشرده‌سازی تصاویر هستند. در صورتیکه دستگاه شما از کدینگ‌های جدید پشتیبانی کند، تصاویر فشرده‌تر می‌شوند و نیاز به فضای هارد کمتر خواهد شد.
رزولوشن دوربین مداربسته هرچه کیفیت تصاویر دریافتی توسط دوربین مداربسته بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز خواهید داشت.
تعداد روز و ساعات مورد نیاز برای ضبط تصاویر هرچه زمان و روزهای بیشتری را برای ذخیره‌سازی تصاویر انتخاب کنید، فضای مورد نیاز برای ذخیره تصاویر نیز بیشتر خواهد بود.

نصب و استفاده از نرم افزار Storage Calculator 

بسیاری از کاربرانی که با دستگاه‌های رکوردر هایک ویژن کار می‌کنند تمایل دارند بدانند تا چند روز می‌توانند فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین را ذخیره کنند. کمپانی محبوب هایک ویژن در پاسخ به این سوال کاربران خود و به منظور رفع این مشکل، نرم افزار Storage Calculator را برای محاسبه هارد دوربین مداربسته به آن‌ها ارائه کرد. این نرم افزار، همان‌گونه که از نام آن متوجه شدید، وظیفه دارد تا میزان فضای ذخیره‌سازی را محاسبه کند. به این ترتیب، به کاربران خواهد گفت که برای ضبط تصاویر خود به چه میزان فضایی نیاز دارند.

نکته قابل توجه آن است که عملکرد این دستگاه، بسته به چندین فاکتور است که در جدول بالا در مورد آن‌ها صحبت کردیم. تغییر در هریک از این فاکتورها می‌تواند سبب تغییر در نمایش فضای هارد مورد نیاز شما شود. بنابراین باید در وارد کردن آن‌ها دقت بالایی داشته باشید.

پس از نصب و اجرای این نرم افزار، پارامترهایی نظیر تعداد دوربین‌ها، رزولوشن تصویر، میزان فشرده‌سازی، فریم ریت و… را به نرم افزار اضافه می‌کنید. در نهایت این برنامه، به صورت کاملا خودکار، فضای هارد را برای شما محاسبه نموده و آن را به شما نمایش خواهد داد. کار با این نرم افزار، بسیار ساده است و شما با اندکی دانش، می‌توانید به راحتی با آن کار کنید.

در صورتیکه تمایل دارید کار با نرم افزار Storage Calculator را فرا بگیرید در ادامه همراه ما باشید.

مشخصات و نمای کلی نرم افزار

به کمک این نرم افزار محبوب که توسط کمپانی هایک ویژن ارائه شده است، اکنون کاربران به راحتی می‌توانند بر اساس چندین فاکتور، میزان هارد مورد نیاز خود را به صورت اتوماتیک محاسبه و پیش‌بینی کنند. بنابراین پیش از آن‌که اقدام به خرید دوربین مداربسته و دستگاه ذخیره ساز هایک ویژن نمایید، توصیه می‌کنیم به کمک خروجی‌هایی که نرم افزار Storage Calculator در اختیار شما قرار می‌دهد، از تعداد هارد، دوربین مداربسته و دستگاه رکوردر مورد نیاز برای سیستم مداربسته خود مطلع شوید.

نرم افزار Storage Calculator برای محاسبه هارد دوربین مداربسته

نرم افزار Storage Calculator برای محاسبه هارد دوربین مداربسته

در تصویر بالا، شما یک نمای کلی از این نرم افزار را مشاهده می‌کنید. در ادامه، بخش‌هایی که در تصویر با اعداد مشخص است را به شما توضیح خواهیم داد.

  • شماره 1: در این بخش، مدت زمان ذخیره سازی بر اساس میزان فضای هارد مشخص می‌شود.
  • شماره 2: در این بخش، بر اساس تعداد روزهای ضبط می‌توان مشخص کرد که چه مقدار فضا برای ذخیره‌سازی نیاز دارید.
  • شماره 3: در این بخش، می‌توانید پهنای باند مورد نیاز را مشخص کنید. این فاکتور در هنگام انتخاب NVR هایک ویژن، بسیار حائز اهمیت است.

نحوه محاسبه هارد مورد نیاز برای یک سیستم مداربسته

بگذارید این بخش را به یک مثال ساده به شما توضیح دهیم. تصویر کنید که یک سیستم مداربسته دارید که متشکل از 12 دوربین مداربسته 4MP است. شما نیاز دارید تا حداقل به مدت 45 روز، تصاویر را ضبط و ذخیره کنید. اکنون با استفاده از این برنامه و در بخش شماره 2، به راحتی می‌توانید بر اساس تعداد روزهای ضبط مورد نیاز، فضای هارد مناسب را مشخص کنید.

نرم افزار Storage Calculator

نرم افزار Storage Calculator برای محاسبه فضای هارد

همان‌گونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید ما کدینگ پیش‌فرض را روی H265+ و تعداد دوربین‌ها را عدد 12 انتخاب نمودیم. همچنین کیفیت و رزولوشن دوربین‌ها را بر روی 1520*2688 یا 4MP قرار دادیم. فریم ریت نیز بر روی عدد 25 تنظیم شده که آن را بدون تعییر رها می‌کنیم. در صورتی که هریک از این پارامترها را تغییر دهید، فضای مورد نیاز که در قسمت پایین به شما نمایش داده می‌شود تعییر خواهد یافت.

جالب است بدانید چنان‌چه کدینگ را از H265+ به H265 تغییر دهید، فضای مورد نیاز برای ذخیره‌سازی، چیزی در حدود 60 ترابایت خواهد شد. بنابراین همان‌گونه که متوجه شدید، فرمت و کدینگ فشرده‌سازی در دستگاه‌های ذخیره ساز هایک ویژن از اهمیت زیادی برخوردار است.

در صورتیکه از قابلیت‌هایی نظیر ضبط حساس به حرکت استفاده می‌کنید باید بدانید که حداقل تعداد روز و ساعت ذخیره‌سازی یک عدد تخمینی خواهد بود که دقت آن چندان بالا نیست. بنابراین همواره بهتر است فضای مورد نیاز را بیشتر از فضایی که این نرم افزار به شما نمایش می‌دهد انتخاب کنید.

در نهایت، با تنظیماتی که ما در نرم افزار Storage Calculator انجام دادیم، نرم افزار فضای 12 ترابایت را برای سیستم مداربسته ما پیشنهاد کرد. این فضا می‌تواند بسیار مناسب و کارآمد باشد. با این حال، بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند ظرفیت هارد را کمی بالاتر از مقداری که توسط نرم افزار محاسبه می‌شود انتخاب کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

جمع‌بندی

پس از نصب و راه‌اندازی سیستم‌های مداربسته، عموما اولین سوال کاربران این است که تا چند روز می‌توانند تصاویر دریافتی را روی دستگاه رکوردر ذخیره کنند. بسیاری از کاربران، تمایل دارند تا به صورت 24 ساعته و در تمامی روزهای هفته، تصاویر دوربین مداربسته را روی دستگاه ضبط کنند. برخی دیگر اما نیاز دارند تا در بعضی از روزها و ساعات هفته تصاویر را ضبط کنند. عده‌ای از کاربران از قابلیت‌هایی نظیر ضبط حساس به حرکت استفاده می‌کنند. دسته‌ای دیگر نیز، ضبط ساده و پیش‌فرض دستگاه را ترجیح می‌دهند.

در پاسخ به این سوال که “چند روز می‌توانم تصاویر را روی هارد دستگاه رکوردر ضبط کنم؟” باید گفت کمپانی محبوب هایک ویژن، نرم افزار Storage Calculator را ارائه نمود و آن را در اختیار کاربران قرار داد. پس از نصب و اجرای این نرم افزار، شما به راحتی می‌توانید پارامترهایی که در ابتدای مقاله در مورد آن‌ها صبحت کردیم را وارد نرم افزار کنید. به این ترتیب به طور خودکار، میزان فضایی که برای هارد دستگاه نیاز دارید به شما نمایش داده شود. کار با این نرم افزار، بسیار ساده است و با ورود اطلاعاتی نظیر تعداد و رزولوشن دوربین، کدینگ فشرده‌سازی، فریم ریت، تعداد روزها و… می‌توانید با آن کار کنید.

نکته قابل توجه آن است که این پارامترها، به ویژه کدینگ فشرده‌سازی، تاثیر زیادی بر روی محاسبه فضای هارد دارند. بنابراین باید در هنگام وارد کردن این پارامترها، دقت بالایی داشته باشید. توصیه ما این است که پیش از خرید دوربین مداربسته و دستگاه رکوردر Hikvision، ابتدا این نرم افزار را نصب نموده و فضای هارد را محاسبه کنید. به این ترتیب، می‌توانید با دقت بالایی، دستگاه و هارد مناسب خود را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط:

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

[mc4wp_form id="68"]
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من