آموزش گام به گام نصب دوربین مداربسته + فیلم

فهرست مطالب

قصد داریم آموزش نصب دوربین مداربسته را به طور کامل همراه با نکات ایمنی و بصورت تصویری و ویدیویی آموزش دهیم البته آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته نیز وجود دارد ولی در این مقاله سایت هایک ویژن سعی شده دارد تمام نکات لازم را ذکر کند و راهنمای نصب دوربین مداربسته  کاملی را ارائه دهد.

نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته های جدیدی که در بازار وجود دارد به طور معمول به قدری ساده است که با به کارگیری چند نکته ساده قابل انجام است. در این نوشته می‌خواهیم به آموزش نصب دوربین مداربسته برای افراد با اطلاعات فنی کمتر، بپردازیم. توجه داشته باشید که انواع دوربین مداربسته هایک ویژن در نصب و راه اندازی با هم تفاوت‌هایی دارند. پس بهتر است بعد از مطالعه این نوشته، نگاهی دقیق به دستورالعمل نصب دوربین مداربسته داشته باشید. این دستورالعمل نصب به طور معمول در جعبه دوربین قرار دارد. برای دیدن مراحل نصب دوربین مداربسته با ما همراه باشید.

آموزش نصب دوربین مداربسته

برای شروع نصب دوربین مداربسته ابتدا باید مواد و ابزار مورد نیاز را آماده کنید:

  • پیج گوشتی
  • نردبان
  • مته
  • کیت دوربین امنیتی (پکیج دوربین مداربسته)
  • پیج
  • نقشه نصب دوربین مداربسته (به این مورد در بندهای بعدی اشاره می‌کنیم)

بعد از آماده‌سازی ابزار و مواد لازم مراحل نصب دوربین مداربسته را مطابق آن‌ چه در ادامه امده دنبال کنید.

مرحله اول: طراحی نقشه نصب دوربین مداربسته

البته در بندهای بعدی به این مورد بیشتر اشاره می‌کنیم اما بعد از خرید هر نوع سیستم مداربسته باید نسبت به محل نصب دوربین تصمیم بگیرید. برای این مورد به تصمیم بسنده نکنید و نقشه دقیق نصب دوربین مداربسته در منزل را رسم کنید.

مرحله دوم: نصب اولیه دوربین مداربسته

بعد از مشخص شدن محل‌های نصب دوربین مداربسته در خانه، آن ها را به صورت موقت در محل مشخص شده قرار دهید. دوربین را چک کنید. اگر دوربین کار می‌کرد، نصب را ادامه دهید و جای دوربین را محکم کنید.

اگر در این مرحله دوربین به هر دلیل کار نکرد، با نصب موقت زمان خود را صرفه جویی کردید و روی دیوار و سقف هم رد ناخوشایندی نگذاشتید.

مرحله سوم: چک کردن دوربین با نرم افزار دوربین مداربسته

در ادامه مراحل نصب دوربین مداربسته، چک کنید که فرایند ضبط تصویر با دوربین به درستی انجام می‌شود. این کار را با می‌توانید با نرم افزار دوربین مداربسته انجام دهید.

مرحله چهارم: انجام تنظیمات دوربین

یک بار که دوربین را نصب کنید، دسترسی به آن و تغییر جایگاه آن دشوار خواهد بود. پس در اثنای نصب دوربین نسبت به تنظیمات مربوط به نور یا حساسیت به حرکت را انجام دهید. در این مرحله باید این تنظیمات را شخصی سازی کنید.

مرحله پنجم: همه چیز را برای بار آخر چک کنید

زاویه دید دوربین مناسب است؟ میزان روشنایی تصویر چطور؟ آخرین کنترل‌ها را قبل از پایان یافتن مراحل نصب انجام دهید. حالا خیالتان راحت است که نصب دوربین مداربسته در منزل به درستی انجام شده است.

آموزش نصب دوربین مداربسته

 

برای نصب دوربین مداربسته چه چیزهایی لازم است

برای نصب دوربین مداربسته تجهیزات و وسایلی لازم است که در ادامه آنها را توضیح می دهیم این موارد برای آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته نیز کاربردی است.

 

دوربین مدار بسته

بسته به نیاز خود میتوانید دوربینی متناسب با محیط مدنظر خود انتخاب کنید. دوربین ها انواع گوناگونی دارند اما در زمان خرید بهتر است نکاتی چون کیفیت مورد انتظار خود از دوربین، میزان ناحیه تحت پوشش، تعداد دوربین ها و انتخاب دوربین براساس شکل ظاهریشان را در نظر داشته باشید. اگر دوربین شما تحت شبکه باشد به دستگاه ضبط کننده DVR و یا NVR هایک ویژن نیز نیاز دارید.

 

دستگاه DVR یا NVR

این دستگاه ضبط کننده برای دوربین های تحت شبکه یا IP لازم است تا تصاویر دوربین ها را از طریق شبکه ضبط کند.

 

هارددیسک

برای ثبت تصاویر دوربین ها هارددیسک نیاز است. براساس نوع کارکرد دوربین مدار بسته ظرفیت هارد را باید تعیین کرد، زیرا که در دوربین های تحت شبکه به دلیل ثبت تصاویر با کیفیت بالا از هارددیسکی با ظرفیت بالا استفاده کرد. اما در دوربین آنالوگ استفاده از هارددیسک ظرفیت پایین نسبت به دوربین تحت شبکه کافیست.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله “آموزش نصب هارد دوربین مداربسته در دستگاه ضبط NVR و DVR هایک ویژن” را مطالعه کنید.

 

راهنمای نصب دوربین مداربسته

نحوه نصب دوربین مداربسته در منزل

نصب دوربین مداربسته در منزل به روشی که در بند قبلی گفته شد قابل انجام است. با این حال در مورد انواع دوربین مداربسته و نصب آن‌ها نکاتی وجود دارد که اشاره به آن‌ها خالی از لطف نیست.

نحوه نصب دوربین مداربسته وایرلس در منزل

دوربین مداربسته وایرلس همان‌طور که از اسم آن برمی‌آید زحمت کابل کشی را ندارد. این دوربین‌ها با اتصال وای فای کار می‌کنند. برای نصب دوربین وایرلس از مراحل گفته شده در بند قبلی استفاده کنید.  کافیست بعد از نصب دوربین به محل مورد نظر، اتصال آن به وای فای و سایر تجهیزاتی که قرار است به آن متصل باشند را چک کنید.

نحوه نصب دوربین مداربسته کابلی در منزل

نصب دوربین‌های کابلی یا سیمی ممکن است کمی چالش برانگیز باشد. در این مورد باید کمی با کابل‌های دوربین سر و کله بزنید. برای این کار چند مرحله زیر را دنبال کنید:

‍۱-محل نصب دوربین را مشخص کنید. سوراخ‌های لازم را دریل بزنید. دوربین را متصل کنید و کابل‌های آن را وصل کنید.

۲-سیم کشی کابل برق و کابل اترنت را از دوربین به سمت دستگاه ضبط کننده و پریز برق انجام دهید.

۳-اگر قصد دارید کابل‌ها را دیوار مخفی کنید به تداخل‌های الکتریکی توجه کنید.

۴- اگر فکر می‌کنید نیاز به راهنما دارید حتما از یک نصاب دوربین مداربسته حرفه‌ای کمک بگیرید.

نقشه نصب دوربین مداربسته

نقشه نصب دوربین مداربسته در هر مکان و براساس نیازهای همان مکان از نو طراحی می‌شود. نقشه نصب طراحی می‌شود تا قبل از نصب دوربین مداربسته در مورد محل قرارگیری دوربین‌ها به طور دقیق تصمیم بگیریم. از این رو بررسی پلان نصب دوربین، قبل از نصب آن بسیار مهم است. برای طراحی پلان یا نقشه نصب مراحل زیر را انجام دهید:

۱-انتخاب ابزار مناسب برای رسم نقشه

این ابزار می‌تواند به طور ساده یک کاغذ و قلم یا نرم‌افزارهای پیشرفته مانند اتوکد باشد.

۲- مشخص کردن ابعاد محیط

در مرحله بعد باید به طور دقیق ابعاد خانه و محل نصب دوربین را مشخص کنید. محل قرار گیری درب‌ها، پنجره‌ها را با نسب درست نسبت به دیوارها مشخص کنید.

۳- زاویه دید دوربین را در نظر بگیرید

حال محل نصب دوربین‌های مداربسته را با توجه به زاویه دید آن‌‌ها (که در مشخصات درج شده) مشخص کنید. دقت کنید که تنظیمات جزئی تر را در زمان نصب دوربین به دیوار به طور دقیق‌تری دنبال خواهید کرد.

۴- از نقشه نصب دوربین استفاده کنید

البته ممکن است طراحی نقشه نصب با در نظر گرفتن درست اندازه‌ها در دنیای واقعی کمی دشوار باشد. اما در دست داشتن این نقشه کار شما را در مراحل نصب آسان خواهد کرد.

نرم افزارهای طراحی نقشه نصب دوربین مداربسته

در این قسمت به معرفی چند نرم افزار پرکاربرد برای طراحی پلان نصب دوربین مداربسته معرفی می‌کنیم. معرفی کامل این نرم‌افزارها ونحوه کار با آن‌ها در این نوشته نمی‌گنجد. با این حال اگر تجربه استفاده از آن‌ها را دارید در بخش نظرات قید کنید.

  • Microsoft office visio
  • Concept draw
  • autoCad electrical
  • Ip video system design Tool

با استفاده از این نرم افزارها می‌توانید به سادگی و با وارد کردن المان‌های برنامه، نقشه‌ای دقیق رسم کرده، دانلود کرده و استفاده کنید.

طریقه نصب دوربین مداربسته به تلویزیون

نصب دوربین مداربسته به تلویزیون باعث می‌شود بتوانید تصاویر دوربین مداربسته را روی تلویزیون خود ببینید. این کار باعث می‌شود نظارت دقیق‌تری به آن ‌چه در محیط شما در جریان است، داشته باشید. برای انجام این نصب کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-ابتدا دستگاه ضبط کننده یا دستگاه nvr هایک ویژن را با کابل اترنت cat 5/6 به دوربین مداربسته متصل کنید.

۲- سپس دستگاه nvr را با کابل HDMI به تلویزیون متصل کنید. .

۳- دستگاه NVR را با آداپتور برق تغدیه کنید.

۴- تلویزیون را روشن کنید و تصاویر دوربین مداربسته خود را به صورت لایو ببینید.

نکته: برای دیدن تصاویر دوربین مداربسته روی تلویزیون به هیچ اپلیکیشن و نرم افزاری نیاز ندارید. همچنین نیازی به اتصال به مودم اینترنت و یا تنظیماتی به خصوصی نیست.

آموزش تصویری نصب دوربین مداربسته رایگان

توصیه ما این است که نصب دوربین مدار بسته بهتر است توسط افراد متخصص انجام شود اما در ادامه مراحل آن را بصورت گام به گام توضیح خواهیم داد تا آموزش نصب دوربین مداربسته را بصورت تئوری آشنا شوید ضمن آن که برخی از آموزشگاه ها بصورت آموزش آنلاین نصب دوربین مداربسته را به کاربران آموزش می دهند.

برای دیدن فیلم آموزش نصب دوربین مداربسته بصورت عملی به این لینک مراجعه کنید تا بصورت دقیق تری از راهنمای نصب دوربین مداربسته استفاده کنید.

 

آموزش نصب دوربین مداربسته

 

ابتدا بهتر است برای نصب دوربین در مکان موردنظر شما یک نقشه تهیه شود و آن مکان هایی که نیاز دارید بیشتر در دیدرس باشد مشخص گردد و پس از آن محل نصب دوربین ها تعیین شود.

 

نحوه نصب دوربین مداربسته

 

متناسب با نیاز خود دوربین مدار بسته موردنظر خود را خریداری کنید. برای ایجاد امنیت بیشتر لازمست که حداقل 1تا 3 دوربین، یک دستگاه ضبط کننده DVR و سیم کشی مناسب (کابل BNC) و کابل برق تهیه شود.

 

نصب دوربین مدار بسته

 

براساس نیاز خود دوربین را خریداری کنید زیرا که هرکدام دارای امکانات متفاوتی هستند پس نکات زیر دقت کنید:

دوربین های بیسم را میتوان بدون حفاری و کابل کشی براحتی راه اندازی کرد این دوربین ها هر چه از گیرنده ها دورتر شوند کیفیت تصویرشان نیز کاهش پیدا می کند. برای بالا بردن کیفیت دوربین مداربسته میتوانید از نرم افزارهای مرتبط استفاده کنید.

برای خارج از منزل دوربین هایی مناسب است که در مقابل رطوبت و باران مقاومت داشته باشند و جنس بدنه آنها به گونه ای باشد که دچار شکستگی نشوند.

برخی از دوربین ها فقط زمانی ضبط تصویر دارند که متوجه حرکت در محیط اطراف خود شوند که در نتیجه در فضا صرفه جویی میشود.

برخی از دوربین ها این امکان را دارند که بتوانید فیلم دوربین را از تلفن و یا لپ تاپ خود مشاهد کنید.

برای ضبط تصاویر باید دستگاه ضبط کننده DVR را راه اندازی کنید تا تصاویر را بر روی مانیتور بتوانید ببینید. قبل از نصب تجهیزات مطمئن شوید که کابل‌ها، DVR، دوربین‌ها و مانیتور شما با اتصال هر کدام قبل از نصب هر چیزی، کار می‌کنند.

 

آموزش نصب دوربین مدار بسته

 

جایگذاری دوربین ها را انجام دهید. یک زاویه باز و بالا برای دوربین خود انتخاب کنید. بهترین زاویه هر اتاق معمولاً نگاه کردن به پایین از گوشه ای است که سقف به دیوارها می رسد. مطمئن شوید که می‌توانید همه ورودی‌ها و خروجی‌ها را به وضوح ببینید و دوربین نزدیک پریز برق است.

 

نحوه نصب دوربین مدار بسته

 

دوربین خود را به دیوار نصب کنید. برخی از دوربین‌ها دارای پدهای چسبنده هستند تا دوربین را بتوانند به دیوار بچسبانند، اما پیچ کردن دوربین در دیوارها امن‌ترین راه برای نصب طولانی مدت دوربین است.

 

راهنمای نصب دوربین مداربسته

 

دوربین خود را به منبع برق وصل کنید. تقریباً همه دوربین ها دارای یک آداپتور برق هستند که به پریز دیواری معمولی وصل می شوند. انتهای کوچک و گرد را به ورودی برق پشت دوربین وصل کنید و سر دیگر را به پریز وصل کنید.

 

راهنمای نصب دوربین مدار بسته

 

دوربین سیمی را به DVR خود وصل کنید. تجهیزات نظارتی با استفاده از اتصال BNC متصل می شوند. استفاده از کابل BNC آسان است برای مشاهد تصویر دوربین ها، باید فیش BNC را به قسمت پورت ورودی دستگاه ضبط کننده DVR هایک ویژن وصل کرد.

دوربین های بی سیم حاوی دیسک نرم افزاری هستند که برای اتصال باید آنها را نصب کرد و برخی دیگر از دوربین ها را میتوان از طریق پورت USB  به کامپیوتر وصل کرد.

 

راهنمای نصب دوربین مداربسته

 

مانیتور را به DVR وصل کنید. این اتصال اغلب از یک کابل BNC نیز استفاده می کند، اما برخی از دستگاه های DVR می توانند با کابل های HDMI یا کابل های کواکسیال متصل شوند. با استفاده از اتصال دلخواه خود، یک سر را به درگاه «خروجی» دستگاه DVR و سر دیگر را به «ورودی» مانیتور وصل کنید. می‌توانید به تعداد ورودی‌های DVR شما، دوربین را وصل کنید زیرا که به طور خودکار هر دوربینی را که نصب می‌کنید تصاویر آن نیز ضبط می شود. توجه داشته باشید که به کدام ورودی متصل می‌شوید – این ورودی است که برای دیدن دوربین‌های خود باید انتخاب کنید.

هر گونه مشکل اتصال را عیب یابی کنید. بررسی کنید که دوربین، DVR و مانیتور همگی به منبع تغذیه وصل و روشن شده باشند. اطمینان حاصل کنید که کابل های شما به طور ایمن وصل شده اند و ورودی های مناسب برای DVR و مانیتور خود را انتخاب کرده اید. برخی از مانیتورها هر دوربین را به طور همزمان نمایش می دهند، برخی دیگر دارای دکمه های “ورودی” هستند که به شما امکان می دهد بین دوربین ها سوئیچ کنید.

فیلم آموزش نصب دوربین بولت

 

جمع بندی

یادگیری و وآموزش نصب دوربین‌ مداربسته برای شمایی که قصد دارید بدون هزینه از مزایای یک سیستم امنیتی خوب در منزل بهره ببرید، یک ضرورت است. با این حال ممکن است در مسیر نصب دوربین‌های مداربسته نیاز به راهنمایی یک متخصص داشته باشید. در این صورت می‌توانید روی کمک متخصصین ما حساب کنید. به علاوه اگر سوال و یا تجربه‌ای در این خصوص دارید در بخش نظرات نیز با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری:
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مطالب مرتبط:
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من